top of page

HaR - Herec a režisér

Honza Holec - tisk (4 of 7).jpg

Seminář se zaměří na spolupráci herce a režiséra během procesu zkoušení. Kde jsou hranice režijní a kde herecké práce? Jak se může herec stát aktivním partnerem režiséra? Čím může režisér herce správně motivovat? Co může režisér po herci požadovat a co mu musí /může dát?  Společně se budeme zabývat dramatickou situací, herecko-režijní interpretací postav a témat či prací na tvorbě postavy. Seminář je vhodný jak pro herce, tak pro režiséry. 

 

Jan Holec je absolventem režie na katedře činoherního divadla pražské DAMU. Od roku 2019 je uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče a je rovněž jeden ze zakládajících členů generačního Divadla Spektákl, s nímž působil ve Studiu Švandova divadla. Věnuje se především klasickým dramatickým textům či námětům, ve kterých se snaží dojít k moderní či současné interpretaci. Mnohdy tak jde cestou adaptace původního dramatického či prozaického díla. 

           

Jan Holec spolupracoval s několika nezávislými či kamennými divadly napříč republikou; A studio Rubín, Jihočeské divadlo, Divadlo Letí, Divadelní společnost Masopust, Klicperovo divadlo, Činoherní studio, Národní divadlo Brno a Švandovo divadlo.

FRK - Forma - Rytmus – Kreativita

Eva Spoustová foto.JPG

Zamiluj si bratra Willa! 

Hlas a řeč - a nad tvorbou hlasu a mluvní technikou - jevištní verš, rytmus v propojení s tělem - od dětských říkánek s radostí přes antiku nejen k Shakespearovi. Texty - texty - texty.....

 

Eva Spoustová- Málková vystudovala DAMU, hrála v DRAKu, hodně toho napracovala v dabingu, učí mluvit (nejen) na jevišti (nejen) studenty na DAMU, píše texty k dětským písničkám, intenzivně se věnuje jazykové a hlasové spolupráci při zkoušení inscenací divadel v Čechách, načítá a občas režíruje audioknihy, dělá toho spíše spoustu než málo, ale nejraději je v divadle, když se zkouší.

ADHD - Autorské Divadlo: Hledání dramatu vyprodáno

JANEK.png

Jak vytvořit divadlo, když před sebou nemáte dramatický text, ale třeba novinový článek, vzpomínku z dětství nebo odpudivě tlustý filozofický román na téma zkázy lidstva?

Nebo nemáte žádný námět, ale jste vášnivý rybář, a chtěl byste jednou vytvořit divadelní inscenaci o rybaření?

Seminář pro herce, režiséry a dramaturgy, co nechtějí být interprety, ale autory. Povíme si, jak vypadá první čtená, když není co číst a jak si udělat dramaturga z vlastní babičky nebo nejlepšího kámoše, který nenávidí divadlo.

Přihlaste se sami nebo se svým souborem, v průběhu semináře můžeme pracovat na konkrétních námětech a koncepcích vašich plánovaných autorských divadelních inscenací (ale klidně se přihlašte jen s čistým papírem - to je největší sranda).

Janek Lesák je autorský režisér, scenárista, absolvent KALD DAMU, polovina tvůrčího dua Janek & Natálka, polovina uměleckého vedení Divadla NoD, jeden z kmenových režisérů Jihočeského divadla a frontman Minikapely. Nesnáší dopoledne, všem účastníkům ranního semináře proto předem gratulujeme

Do čeho píchneme:

- Jak vzniká příběh

- Jak autorsky pracovat s týmem

- Jak cokoliv na světě proměnit v divadlo

- Jak vzniká dokumentární divadlo

- Co všechno musíte vyřešit, když připravujete autorskou inscenaci

- Jak místo dramatického textu inscenovat téma

- Jak vyprávět příběh scénografií, světlem, zvukem nebo technologií

SAT - Světlo a tma

špetlík čumí do světla.jpeg

Týden blikání, kutění a žvanění - o fenoménech světla a tmy a o všem mezi tím. Dílna je určena nejen osvětlovačům, ale i scénografům, režisérům či hercům – zkrátka všem, kteří si už všimli, jak důležitá a zásadní je v divadle práce se světlem. Nepůjde zdaleka jen o technický seminář, tématem dílny bude především světlo jako nástroj výtvarníka. Řekneme si něco o kabelech, žárovkách a čočkách, ale především se budeme zabývat intenzitou, úhlem a barvou světla, budeme svítit čím se dá a na co se dá. Stínové divadlo? Bude. Video? Klidně. Kritický seminář o úrovni scénického svícení na Hronově? Především!

 

Martin Špetlík je světelný designér. Řemeslu se vyučil praxí - v Dejvickém divadle jako osvětlovač, ve Švandově divadle jako šéf osvětlovačů a od roku 2007 na volné noze. Vytvořil určitě alespoň stovku světelných designů pro české i zahraniční projekty - od krutě alternativních tanečních představení přes klasické činohry až po mohutné muzikály a opery. Je zakládajícím členem experimentálních skupin Spitfire Company a Tantehorse, býval lektorem Institutu světelného designu a své si odsvítil v Americe, Africe, Asii i v Aši. Věnuje se i využití videa v divadle, interiérovému světelnému designu a světelnému kutilství vůbec. Provozuje kavárny, prodává limonády a hraje v kapele Vlčí Krtí.

L-A-M: Navazujeme! - Loutka - Animace – Manipulace

Chose Jelinek.jpg

Považujete herce na jevišti za věc okoukanou? Rádi byste rozšířili své dovednosti o další „divadelní jazyk“? Anebo jste vždycky chtěli hrát, ale báli jste se ukázat sami sebe? Pak je tento seminář přesně pro Vás!

Sice se jedná o „navazující“ seminář, kam se nadšeně a RÁDI budou hlásit lonští absolventi. Ale to neznamená, že si neoprášíme základy! A následně se pokusíme vydat novou cestou, kam se ani oni dosud nepodívali... možná.

 

Naší náplní bude věnovat se divadelní animaci. Seznámení se s pojmem „loutka“ jako divadelním objektem i subjektem. Výroba vlastní „loutky“, výroba vlastního představení, ale HLAVNĚ... budování vztahu k loutce, jako k rovnocennému jevištnímu partnerovi. Ba dokonce snad i důležitějšímu, než jsme my sami... Ale Spejbla s Hurvínkem nečekejte!

 

Pozn. Hudební a zvukové dovednosti + vlastní plyšák VÝHODOU! Přenosný reproduktor (JBL, BOSE apod.) VELKOU VÝHODOU!

Josef Jelínek  je herec, loutkoherec, muzikant, otec, manžel, syn, bratr a diabetik.

Absolvent oboru herectví katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Mezi lety 2012 a 2015 herec v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, Divadla F.X.Šaldy v Liberci a Východočeského divadla Pardubice. Od roku 2015 angažován v Divadle ALFA v Plzni.

Od roku 2017 působí jako lektor pro dramacentrum JOHAN a Moving Station v Plzni, kde vede loutkové workshopy pro studenti ZČU Plzeň a s manželkou Martinou Jelínkovou kurzy divadelní improvizace.

HA - Herecká Abeceda

Miroslav_Ondra4.jpg

Co je to herectví? Jaké existují druhy herectví? Co je to herecké jednání? Co to znamená herecká autenticita? Jak důležitá je hercova fantazie, vnímavost a hravost? 

Pomocí hereckých a pohybových cvičení, technik a improvizací nahlédneme na základní principy herecké práce, dotkneme se úhelných dovedností jako je například schopnost koncentrace, práce s tělesným napětím a uvolnění, herecká souhra, jevištní pozornost nebo představivost. Během semináře se snad potvrdí, že tajemství herecké přesvědčivosti tkví ve schopnosti nepředvádět se, nýbrž existovat, a že hravost je nezbytnou vlastností každého herce.

Seminář je určen začátečníkům i mírně pokročilým

Pohodlné oblečení a obuv s sebou.

 

Miroslav Ondra je dramaturg, herec a pedagog. Vystudoval obor Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a v současnosti je dramaturgem Městského divadla Brno a učí muzikálové herectví v ateliéru Petra Štěpána na Divadelní fakultě JAMU. Jako herec působí v nezávislém brněnském divadle Vejminek a platformě Co.labs (bývalý BuranTeatr). V minulosti prošel mnoha dílnami Jiráskova Hronova jako účastník a nyní často se vyskytuje jako porotce amatérských divadelních přehlídek. Je také zpěvák a akordeonista klezmerové kapely Létající rabín.

PS - Performovat Sebe vyprodáno

Kopie souboru Čierna voda _ Rehearsal- Photo _ Jospeh Marčinský (35).jpg

Jsem herec. Jsem herečka. Jsem performer. Jsem performerka. Kdo jsem a jak se prezentuju a jak performuju své JÁ? Co dělám? Proč dělám to, co dělám? Mám úplnou kontrolu nad tím, co dělám? Kolik energie vynakládám na to, aby to, co dělám, dávalo smysl? Dělám něco navíc? A pokud ano, proč to dělám? Odkud se to, co je navíc v rámci mého hereckého/performerského výkonu, bere? Proč produkuji víc, než je nutno? Proč vzniká tato nadprodukce gest, slov, kroků, jednání? Nebo raději ne-gest, ne-slov, ne-kroků, ne-jednání? Co tato nadprodukce způsobuje? Co tato nadprodukce vyžaduje? Je můj výkon snesitelný? Je můj výkon udržitelný? Pro diváka. Pro jiného herce nebo herečku, pro jiného performera nebo performerku, se kterými sdílím jevištní prostor. Jaká je míra civilního hereckého projevu? Jaká je minimální míra hereckého projevu? Znamená civilní herectví rovněž autentické herectví? Platí, že čím míň hraju, tím je moje herectví pravdivější, uvěřitelnější? 

Intenzivní herecký trénink zaměřený na herectví mezi řádem a chaosem, mezi uvnitř a vně, v každém okamžiku, kdy nevíme, co přijde. Nepředvídatelnost a permanentní změna. Chvění a vzrušení.

Braňo Mazúch je absolvent ekonomiky služeb a cestovního ruchu na Ekonomické fakultě Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici a režie a dramaturgie alternativního a loutkového divadla na KALD DAMU v Praze. Režisér více než 40 činoherních, loutkových, tanečních a multimediálních inscenací v českých, polských a slovenských divadlech (Merlin aneb Pustá zem Tankreda Dorsta v Západočeském divadle v Chebu, Panna Orleánská Friedricha Schillera v Klicperově divadle v Hradci Králové, Medea Seneky v Lubuskim Teatrze v Zielonej Górze, Fragmenty milostného diskurzu Rolanda Barthese v Divadle Ponec, Antikódy Václava Havla na Nové scéně Národního divadla v Praze, Král Ubu Alfreda Jarryho v Divadle Alexandra Duchnoviče v Prešově, Černá voda Rolanda Schimmelpfenniga ve Státním divadle v Košicích a autorská loutková inscenace Chaplin v košickém Loutkovém divadle). Pedagog herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla a pedagog režie v rámci anglického magisterského programu Directing of Devised and Object Theatre na KALD DAMU. Od října 2019 vedoucí katedry.

TP - Tělo a Pohyb

Hnilička.jpg

Tělo je nepostradatelným hereckým nástrojem. Postoj, chůze, pohled, gesto, napětí jsou základní stavební kameny pohybové práce, s nimiž si budeme pohrávat. Pomocí hereckých a pohybových cvičení a technik budeme hledat svobodné tělo jako nástroj autentického sdělování. Budeme zkoumat, jak v pohybu pracovat s textem i jak se ve vyjádření obejít beze slov. Věnovat se budeme kontaktu s partnerem a vzájemné spolupráci, ale dotkneme se i práce individuální. Budete potřebovat pohodlné oblečení vhodné k pohybu.

Jan Hnilička je herec, režisér a pedagog. Jeho divadelní dráha je spojena především s Divadlem Dagmar, kde působí od roku 2003 jako herec a od roku 2006 i jako režisér. Jako herec, tanečník nebo performer spolupracoval také s divadly: Městské divadlo Karlovy Vary, Teatr novogo fronta, Farma v jeskyni, Rockopera Praha nebo Městská divadla pražská. Pedagogickou dráhu začal jako lektor hereckých a pohybových workshopů už v roce 2006. Od roku 2015 externě spolupracuje s Českým rozhlasem. Poslední roky se věnuje divadelnímu lektorství. Studuje dramatickou výchovu na DAMU.

PRO - PROces a PROdukt no.III

Skála.jpeg

Během tříletého kurzu si společně projdeme cestou od tématu k divadelnímu tvaru. Co je důležitější - produkt nebo proces?

Co nabízí proces?

Skrze proces tvorby může člověk více poznat kým je. Jak myslí, jak pracuje se svými emocemi, co jsou jeho silné stránky, jak se vyjádřit před ostatními...

Co nabízí produkt?

Vytvářením divadelní inscenace může tvůrce diskutovat společenská témata, která se jeho samotného týkají. Vyjádřit se tak, aby si za tím mohl stát.

Seminář je určen pro ty, kteří hledají cesty k tvorbě, pro budoucí pedagogy a lektory nejen dramatické výchovy, i pro ty, kteří chtějí “pouze” načerpat inspiraci nebo se sebe-poznávat. Setkání probíhají dvakrát do roka, vždy na Jiráskově Hronově a pak začátkem dubna v

Mostě na festivalu PřeMostění.

Mrázek.jpeg

Na letošním Jiráskově Hronově proběhne třetí setkání tohoto kurzu, zaměřené na psychosomatiku. Spojení mezi duší a tělem je jedním ze základních principů dramatické výchovy, kterým se odlišuje od ostatních výchov. Jak tohoto principu využít v praxi, budeme zkoumat ve spojení s hosty, kteří představí své vlastní přístupy. Vedle toho bude naším cílem první práce s textem a tedy první krok k výslednému tvaru.

Pavel Skála je pedagogem na ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě, kde vede spoustu souborů. Dále působí jako lektor, organizátor festivalů a spolu z Barborou Gréeovou řídí Divadelní klub Školka.

Jan Mrázek je divadelní lektor a muzikant. Absolvent KVD DAMU. V poslední době se pohyboval v Polsku: studium režie na AST Kraków, stáž v Teatru Węgajty.

D – Dětský (5-12let)

Suková.jpg

Děvčátko Momo a ukradený čas

V semináři se budeme inspirovat knihou od Michaela Ende – Děvčátko Momo a ukradený čas. Podobně jako autor se zamyslíme nad otázkou, jaký čas je pro nás vlastně nejdůležitější a co nám dělá v životě radost. Zkusíme společně s hlavní hrdinkou knihy zabojovat s šedými muži, kteří lidem „neužitečný čas“ berou a věřím, že je společně přemůžeme. Najdeme čas, který nám přináší nejvíc, i když se můžu na první pohled jevit jako „neekonomický“. Budeme si hodně hrát, vymýšlet, tvořit, malovat. Zkusíme si jednoduché herecké techniky, základy improvizace, hry v roli, pantomimy. Když bude hezké počasí, zajdeme si každý den na procházku do parku nebo na hřiště a budeme tam hrát venkovní hry. Seminář si neklade za cíl vznik závěrečného představení. Každý den bude sám o sobě uzavřený, aby se

mohly přihlásit i děti, jejichž rodiče přijedou na festival třeba jen na pár dní. Všechny dny ale budou spojovat témata z knihy Děvčátko Momo.

 

Eva Suková se narodila v Brně. Po Střední knihovnické škole vystudovala Divadelní fakultu JAMU, poté doktorské studium Pedagogiky na Masarykově univerzitě v Brně. V současnosti pracuje jako učitelka Literárně-dramatického oboru ZUŠ Rakovník a lektorka divadelních seminářů. 

Od roku 2016 veřejně vystupuje jako písničkářka, hraje zejména autorskou tvorbu a také přetextované písně např. Bulata Okudžavy nebo Janis Joplin. 

Vydala sbírky „Zabásni mě“ (2019) a „Bububu“ (2021), v r. 2021 první oficiální hudební CD „Nevolej mi do nebe“ (Galén).

PC - PROBLÉMOVÝ CLUB

PC je volně přístupný a je možné jej navštěvovat v tradiční čas. Každý den od neděle    31. července do soboty 6. srpna 2022 vždy ve 14hod v Malém sále Jiráskova divadla

Pro­blé­mový club (PC) je veřej­ným dis­kus­ním fórem. Bude rea­li­zo­ván for­mou roz­pravy – dispu­tace členů  lek­tor­ského týmu slo­že­ného z divadelních odbor­níků, jejich hosta a účast­níků z pléna. Odra­zo­vým můst­kem pro PC jsou insce­nace uve­dené v hlav­ním, pří­padně ve volném pro­gramu JH. Jeho hlav­ním smys­lem a cílem je vytvo­řit pro­stor pro nahléd­nutí insce­nací z nej­růz­něj­ších úhlů pohledu, hle­dání smyslu ama­tér­ského diva­dla a jeho vyslo­vo­vání se k současnosti.

MgA. Alena Zeman­čí­ková, absol­ventka DAMU (obor dra­ma­tur­gie), dra­ma­tička, spi­so­va­telka, dra­ma­tur­gyně literárně-dramatického vysí­lání Českého roz­hlasu 3 – Vltava a lek­torka kraj­ských a celo­stát­ních přehlídek.

Doc. Mgr. Milan Schej­bal, absol­vent DAMU v Praze (obor režie a dra­ma­tur­gie). V letech 1994–2006 půso­bil jako reži­sér a umě­lecký šéf Diva­dla ABC v Praze. Od roku 2006 dosud je reži­sé­rem a umě­lec­kým šéfem Diva­dla A. Dvo­řáka v Pří­brami. Od roku 1996 je peda­go­gem režie a vedou­cím roč­níku na praž­ské DAMU (katedra čino­her­ního diva­dla). Pra­cuje jako lek­tor a porotce mnoha ama­tér­ských diva­del­ních pře­hlí­dek a seminářů.

Mgr. Luděk Horký, absolvent divadelní vědy na FF UK, dramaturg, režisér a pedagog. Od roku 1995 do roku 2006 pracoval postupně jako lektor dramaturgie a dramaturg v Divadle ABC, scéně Městských divadel pražských. Nyní vede Centrum dramaturgie dětské tvorby v České televizi. Od roku 2018 je také dramaturgem nezávislého pražského divadla D21.

doc. MgA. Jan Šotkovský, PhD., absolvent JAMU v Brně (obor dramaturgie). Od roku 2004 dramaturgem BURANTEATRu, od roku 2007 zároveň dramaturgem Městského divadla Brno. Učí na JAMU (teorii a dějiny režie a dramaturgie, teorii a dějiny muzikálu, dějiny světového divadla), porotuje amatérské přehlídky, soustavně recenzuje literaturu s divadelní tematikou pro Divadelní revui a Divadelní noviny.

KDR - KLUB DIVADELNÍCH RVÁČŮ
aneb NEKOREKTNĚ O VIDĚNÉM

DSC_6134a.jpg

Nová forma diskuzního klubu, kde se bude velmi otevřeně diskutovat nad čerstvě shlédnutými představeními uvedených inscenací a tématy s nimi souvisejícími. Prostor, kde se drsný divadelní HYDE PARK může zároveň proměnit ve Váš divadelní „EMO“ koutek. S Vaším divadelním testosteronem a estrogenem bude sofistikovaně pracovat moderátor diskuze dramaturg a režisér JAROMÍR HRUŠKA.

Jaromír Hruška je absolvent DAMU v Praze, oboru režie činoherního divadla. Absolvent kurzů o práci K. S. Stanislavského, M. Čechova i představitelů tzv. ruské divadelní avantgardy konaných v Moskvě. Jeho studentská režijní práce (inscenace Shakespearova Mnoho povyku pro nic) byla prezentována na Festivalu divadelních škol německy mluvících zemí v Mnichově. Režisér 25 celovečerních inscenací autorů světové i české dramatické literatury. Je autorem většiny úprav dramatických i nedramatických textů ke svým inscenacím. Autor série scénářů historických her o nejmocnějším renesančním rodu Rožmberků v rámci prestižního evropského festivalu SLAVNOSTÍ PĚTILISTÉ
RŮŽE. Autor a režisér úspěšných nových původních českých komedií ze současnosti „HOTEL BLACKOUT“, „NÁVRAT DO HOTELU BLACKOUT“, „LOVE…, SORRY!“, a „SORRY … BABY!“. Jako režisér a pedagog působil mj. na státní Konzervatoři v Praze. Jako asistent režie pracoval na několika inscenacích významného ruského režiséra Sergeje Fedotova. Dramaturg a zástupce ředitele Městského divadla v Českém Krumlově a dramaturg a produkční Dusíkova divadla v Čáslavi. Lektor řady krajských i celostátních přehlídek a divadelních festivalů.

Informace pro seminaristy

Semináře probíhají od soboty 30. července do soboty 6. srpna 2022 vždy od 9 do 13hod

Příjezd do Hronova se očekává v předvečer JH, tedy v pátek 29. července 2022, kdy proběhne prezentace seminaristů a úvodní setkání s lektory.

 

VĚK 

Semináře a dílny jsou určeny zájemcům od 15 let (seminář D od 5 do 12 let). Osoby mladší 18 let musí do Hronova přivézt písemný souhlas rodičů na formuláři, který jim bude zaslán.

 

CENA

Osmidenní semináře:

Poplatek za dílnu na osm dní je 2.000 Kč

Seminář D lze navštěvovat i nepravidelně. V tom případě je cena 280 Kč / den.

 

Stravování ve školní jídelně:

Obědy (8x)  a večeře (8x) -  1.800 Kč - volitelná položka

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování lze vybírat z více možností:

ZŠ Hronov (vlastní karimatky a spacáky) - za symbolickou 1 Kč

Stanové městečko v Parku  A. Jiráska v Hronově – za symbolickou 1 Kč

Domov mládeže IV Náchod, Raisova – 3.150 Kč / 9 nocí

Domov mládeže Velké Poříčí – 2.700 Kč / 9 nocí

Zimní stadion WIKOV aréna – 1.620 Kč / 9 nocí

Jiné ubytování si seminaristé zajišťují samostatně u KIS Hronov

Ubytování v rámci seminářů lze objednat pouze na celou dobu pobytu (od pátku 29. července do neděle 7. srpna)

 

VSTUPENKY

Vstupenky - Permanentka

Seminaristé mají možnost zakoupit si permanentku, která bude obsahovat všechna představení hlavního programu (včetně inspirativních představení) od soboty 30. 7. do soboty 6. 8. Cena permanentky je 1.000 Kč

Permanentka nezahrnuje zahajovací představení v pátek 29. 7.

Zvýhodněné vstupenky pro seminaristy letos nebudou k dispozici. Pokud seminarista nevyužije možnost zakoupení permanentky, může si vstupenky zakoupit nezávisle na přihlášce k semináři.

PC - problémový klub - za symbolickou 1 Kč

 

PŘIHLÁŠKY

Do seminářů se můžete hlásit od 12. 6. 2022 do 10. 7. 2022  Odkaz na formulář bude zveřejněn na webu i na sociálních sítích Jiráskova Hronova.

 

PLATBA

Platbu za seminář, ubytování, stravu i permanentku provede seminarista při přihlášce k semináři v rámci jedné platby při objednání.

 

Všichni účastníci seminářů JH jsou povinni dodržovat platnou legislativu a nařízení Vlády ČR a MZ platné v době konání festivalu a seminářů.

Jakékoli dotazy Vám zodpoví Tereza Sochová – mail: seminarejh@gmail.com, tel. 723 663 817.

bottom of page