top of page
  • Martin Rumler

Naložil jsem Zbyňka a vozík a jeli jsme zkoušet

Rozhovor s režisérem a zaskakujícím hercem Jiřím BrabcemNečekaně jste se dnes objevil na jevišti. Proč jste zaskakoval?


Zbyněk Háder si zlomil nohu, tak jsem se toho ujal. Před třiceti lety jsem v tom hrál a je to moje srdcovka. Tehdy jsem roli Jakuba hrál, režíroval to František Klaška. Ale je to paradox vzhledem k věku, i když mi kolegové říkají, že jsem na jevišti o dvacet let omládnul.


Takže jste nevstupoval na neprobádané území.


Když se Zbyňkovi stalo, tak se nedalo nic dělat. Teď jsem čtrnáct dní ležel v knížce. Přece jen už mám jednaosmdesát let, takže zadek mám stažený. Mám strach, abych jim to nezkazil a zároveň podvědomě sleduju, jak to dělají.


A kdo byl při zkoušení záskoku vašima očima v hledišti?


Ty jsem potřeboval, takže Zbyněk. Vyměnili jsme si úlohy, já hraju a on je režisér. Řekl jsem mu, že mě musí režijně vést. Musí mě kontrolovat. Vždycky jsem se pro něj zastavil, naložili jsme kolečkové křeslo a jeli jsme na zkoušku.


Zbyněk Háder: Já to řeknu popravdě. Já si tu nohu zlomil schválně, protože vím, jak tu hru a roli miluje a chtěl jsem mu to dopřát na Jiráskově Hronově. Ne vážně, je to šílené. Sedím v hledišti, oni to chystají, vy víte, že to umíte a víte, že to nebudete hrát. Ta noha to nedovolí.


Čím vás Daňkův Kulhavý mezek tak baví?


Protože je to o nás o hercích. A já už jsem 65 let divadlem „postižený“. Poprvé jsem hrál ve Svatoboji u nás v Brně. To byl soubor při Zbrojovce, a protože jsem se tam učil, tak mě přizvali do souboru.


Už jste si zahrál i na Jiráskově Hronově?


Ano, třeba v roce 2004 jsme tu otevírali festival Hadriánem z Římsů. František Klaška dal dohromady soubor Přineslih, kde byli herci z celé země. V něm jsem shodou okolností poznal Ivu Kahounovou, která působí v Boleradicích. Tím se se k nim nějak dostal. A tak dojíždím do Boleradic.


A pořád vás to baví?


Nedovedu si bez divadla život představit. Víte, před dvěma lety mi po šestapadesáti letech manželství zemřela žena a divadlo mě z toho dostalo, pomohlo mi se přes to přenést.


Martin Rumler


132 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page