top of page
  • Jan Duchek

Šestý sloupek Honzy Duchka

Koncept epické operní tragédie Jiráskův HronovDějství prvé

Bušek, majitel obchodu s antikvitami narychlo balí a opouští město. Obává se příchodu cizích lidí a děsí ho, že by musel některou starožitnost prodat. Árie probíhá pantomimou a ve znakovém jazyce, aby nikoho nerušila. Evžénie burcuje sociální sítě před hronovskou reprízou Jiráskova Jana Žižky (v níž hraje vozovou hradbu) a získává 16x „zajímá mě to“. Agnes mezi nádražními hlášeními pěje o lásce k Janovi, u čehož ztrácí mobil (zajistit kanálovou mříž s logem Chocně). Janův vůz mezitím vázne, pneumatiky se rozplývají a vstřebávají do polorozpuštěného asfaltu (sehnat pravý asfalt). Jan z vedra blouzní (baletní číslo o obchvatu Náchoda).


Dějství druhé

Božislav před Tritonem ladí kytaru. Přichází Evženie (opulentní róba připomínající sofa pro šest), koloraturní árií sděluje svému fiktivnímu manažerovi, že ona nebude bydlet v hokejové šatně (z marketingových důvodů zvážit sbor hokejistů v různé fázi oblečenosti hokejovou výstrojí). Režisér Jana Žižky stohlavému komparzu narychlo zkracuje halapartny a zapomíná Evženii oznámit, že vozová hradba se už do Sokolovny nevejde. Agnes bloumá městem (gesamtkunstwerk) a přichází do parku, kde se dozvídá, že Jana zabili. V okamžitém návalu zoufalství pozře v Tritonu červené víno. Opona.


Dějství třetí

V parku před Tritonem svítá (dodekafonický kánon) a padá rosa (sólo na bicí). Jan (celý od asfaltu) nachází Agnes v mrtvolném stavu a v hlubokém pohnutí odchází s o něco živější Hedvikou. Agnes (vyměnit sopranistku za basbaryton), probuzena hrotem na sbírání vajglů, vyslechne poučení pracovníka technických služeb (litanie používající v různých kombinacích slova: „slušný, bordel, chovat, jako, mladý a hovno“, poslední slovo vždy opakuje sbor ptáků). Evženie prodělává záchvat mrtvice při čtení recenze s názvem „Žižka? Vystřelte mi rovnou obě!“ (výrazový tanec). Božislav v pozadí, stále ladí kytaru. Jarmil s Henrietou nepřijedou.


Honza Duchek
17 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page